Funksjon Raskt tørt og enkelt å ta vare på: Ikke lett å krympe, ingen stryking og anti-rynke, rask tørking etter vasking av maskinen. Slitesterk og falmebestandig: Sterk slitestyrke, fas...
Se detaljerEn europeisk forhandler godkjenner en dyneinnsatsprøve på 300 g/m2 i juni, bestiller 5000 stykker på nytt i oktober, og finner i februar at varene føles merkbart tynnere enn den godkjente prøven. Fyllvekten på pakkelisten er identisk. Det som endret seg var loftet på fyllet, stingavstanden som ble brukt på quiltelinjen, og hvor mye skallstoffet ble avslappet før fyllet ble blåst inn.
Den enkelthistorien forklarer hvorfor kjøp av dyneinnlegg går galt så ofte. Produktet ser enkelt ut, en fylt og vattert pose, men nesten alle kvalitetsklager spores tilbake til tre spesifikasjoner som er enkle å la være vage: fyllvekt og toleranse, skallkonstruksjon og stingtetthet. Rett opp disse tre skriftlig før du forhandler pris, og de fleste argumentene forsvinner før containeren er lastet.
Denne veiledningen dekker alternativer for fylling av dyneinnlegg, GSM- og TOG-serier, skallstoffer og sømmer, standardstørrelser på tvers av markedene i USA, Storbritannia, EU og Australia, innkjøpssjekker for importører og grossistkjøpere, vaskeoppførsel og spørsmålene innkjøpsteam stiller oftest.
Angi fyllvekt med toleranse, skallkonstruksjon og stingtetthet skriftlig før pris; disse tre variablene avgjør om en ombestilling samsvarer med den godkjente prøven.
Et dyneinnlegg, også selges som dyneinnlegg, dyneinnlegg eller dyneinnlegg, er det fylte laget som gir varme. I de fleste eksportprogrammer har den ingen dekorativ trykk, og den er designet for enten å brukes inne i et avtagbart dynetrekk eller for å sitte rett over svillen under et overlaken. På en typisk boligtekstilleverandørs nettstedskart sitter dyneinnlegg ved siden av dyner, dyner og sengetepper, og forskjellen mellom disse kategoriene handler mest om skallet og tiltenkt bruk i stedet for selve fyllet.
Kjøpere bruker ofte begrepene om hverandre, og den vanen forårsaker spesifikasjonsfeil. En dyne er vanligvis vattert med et trykt eller dekorativt skall og selges som et frittstående produkt. Et dyneinnlegg er et vanlig eller solid skalllag som selges som varmekilde for et separat trekk. En dyne eller teppe er vanligvis lettere og drapererer over sidene av sengen som dekorasjon. Et teppe inneholder ikke fyll i det hele tatt. Hvis en innkjøpsordre sier dyneinnlegg, men referansebildet viser en trykt dyne, vil fabrikken sitere et annet produkt, og kjøperen vil motta noe som ikke samsvarer med detaljhandelsplanen.
| Format | Typisk skall | Selges med deksel | Veiledende fyllvekt | Hovedbruk |
|---|---|---|---|---|
| Dyneinnlegg | Vanlig hvit, duntett eller mikrofiber | Deksel selges separat | 150-600 gsm | Hjem, hotell, private label |
| Trøster | Trykt eller solid, vattert | Brukt som solgt | 200-400 gsm | Detaljhandel og gavesett |
| Dyne eller teppe | Trykt, brodert eller blonder | Nei | 100-250 gsm | Dekorativ lagdeling |
| Sengetrekk sett | Vattert eller ultralydbundet | Nei | 80-200 gsm | Sengetrekk med pute shams |
To praktiske konsekvenser følger. Først bør innsatsen og dens deksel oppgis og dimensjoneres som et par, fordi innsatsens dimensjoner, hjørneløkker og kantfinish avgjør om dekselet henger riktig og holder seg på plass. For det andre, siden innlegget sjelden er synlig i detaljhandelen, kan kjøpere flytte budsjettet bort fra utskrift og emballasje og inn i fyllkvalitet og søm uten å skade utseendet til det ferdige settet. Den omfordelingen er vanligvis der gjentatte kjøpssatser vinnes.
Behandle dyneinnlegget og trekket som ett spesifikasjonssett, og bruk det synlige budsjettet på fyllloft og søm i stedet for på dekorasjon.
Fyllingsvalg styrer varme-til-vekt-forhold, vaskeatferd, allergenprofil og, veldig ofte, mer enn halvparten av landets kostnad. En fabrikk kan endre skallstoffet på en uke; endring av fyll betyr vanligvis en ny innkjøpsordre for råstoff og en ny prøvetakingsrunde.
Dunklynger fanger luft mer effektivt enn noen spunnet fiber, og derfor kan en duninnsats på 400 g/m2 føles like varm som en 550 g/m2 polyesterinnsats. Fyllkraft er det vanlige målet, og varierer mellom omtrent 550 og 800 kubikktommer per unse for kommersielle sengetøy, med høyere tall som betyr større, fjærigere klynger. Ned-til-fjær-forhold som 80/20 eller 75/25 beskriver blandingen; mer fjær betyr mer vekt og mindre loft for samme varme. Dun krever et tettvevd, duntett skall og, for førsteklasses konstruksjoner, baffelboksvegger i stedet for enkle quiltelinjer, ellers migrerer fyllet til hjørnene i løpet av en sesong.
Allergenbekymringer dreier seg for det meste om støvansamling og fjærproteinrester, og det er grunnen til at vaskede og behandlede fyllstoffer markedsføres som hypoallergen. For kjøpere som ønsker dunlignende loft uten allergenprofilen eller prisvolatiliteten, passer vanligvis et behandlet dun eller et høylofts dunalternativ bedre.
Luksus vinterdyne hypoallergenisk dun Funksjon: Designet for å gi eksepsjonell varme under de kaldeste månedene, skaper denne vinterkomforten et koselig fristed som effektivt holder på kroppsvarmen mens... Se produkt → Der en forhandler selger både et naturlig fyllstoff og et syntetisk alternativ, bør de to produktene prøves side om side med samme fyllvekt. Kundene sammenligner dem på hyllen, og forskjellen i loft under samme GSM er det som rettferdiggjør prisgapet i katalogen.
Silikonisert hul konjugert fiber forblir arbeidshesten til eksporterte dyneinnlegg. Denier og kuttelengde styrer hvordan fyllet oppfører seg: finere denier gir en mykere hånd, mens grovere, krympet fiber motstår kompresjon bedre ved gjentatt bruk. Fordelene er konsekvent GSM-kontroll, maskinvaskbarhet, ingen allergenproblemer og forutsigbare kostnader. Avveiningen er loftgjenvinning, fordi syntetisk fylling jevner seg gradvis ut under kroppsvekt og vakuumpakking. Kjøpere som kjører lange sjøruter bør bekrefte kompresjonsforholdet som ble brukt ved pakking og la varene komme seg før detaljvisning.
Bomullsvatt føles tyngre for den samme varmen, men puster godt, noe som passer fuktige markeder og kunder som misliker den glatte hånden til syntetisk fyll. Med mindre vatten er nålestanset eller harpiksbundet, kan den klumpe seg under vask. Ull tilbyr sterk fuktighetskontroll og er populær i europeiske naturfiberprogrammer, selv om den trenger skånsommere vask og beskyttelse mot møll i lagring. Blandinger av bomull og polyester, eller mikrofiber med en liten andel dun, er vanlige måter å balansere håndfølelse mot kostnad.
Silketrådinnsatser er lette, temperaturregulerende og dyre, og de har vanligvis håndvask eller renseinstruksjoner. Bambus- og viskoseblandinger markedsføres som kjølende, og kamelhår eller kasjmirblandinger vises i førsteklasses vinterserier. Dette er nisjeprogrammer med mindre volum, strammere prøvetakingskrav og lengre ledetider for råstoff.
Velg fyll før skallet: dun gir det beste varme-til-vekt-forholdet, men krever baffelkonstruksjon, mens mikrofiber tåler kommersiell vask og gir den mest forutsigbare GSM.
Fyllvekten er uttrykt i gram per kvadratmeter, beregnet på tvers av innsatsens overflate i stedet for per enhet. En innsats på 220 x 240 cm på 300 g/m2 inneholder derfor omtrent 1,58 kg fyll, som er et nyttig tall når du skal sjekke et tilbud mot en råvarepris. Toleranser betyr mer enn de fleste kjøpere forventer: pluss eller minus 5 prosent er en vanlig kommersiell godtgjørelse, og en leverandør som oppgir pluss eller minus 10 prosent selger deg to forskjellige produkter i én forsendelse.
Europeisk og britisk detaljhandel bruker ofte TOG i stedet for GSM, der omtrent 4,5 TOG tilsvarer en sommervekt, 10,5 TOG til vår og høst, og 13,5 TOG til vinter. Vektene er ikke perfekt utskiftbare fordi skallstoff og sømmer også påvirker varmebevaring, så en konverteringstabell er et utgangspunkt snarere enn en garanti for ekvivalens.
Veiledende dyneinnleggsvekt etter sovemiljø (mellomklasse GSM)
Diagrammet antyder at ingen enkelt innsats dekker hvert klima en distributør kan betjene. 300 til 350 g/m2-båndet har en tendens til å være det sikreste enkeltproduktet for luftkondisjonerte hotellrom, og det er grunnen til at gjestfrihetsprogrammer samles der og hvorfor det er vekten som oftest blir bedt om for en første prøvebestilling. Der en forhandler kun kan oppgi én vekt, selger båndet på 250 til 300 g/m2 vanligvis gjennom den lengste sesongen i tempererte markeder, med dekselet og et ekstra teppe som gjør justeringsarbeidet. Kjøpere som kan bære to vekter ser generelt den sterkeste sammenkoblingen i 250 til 300 gsm og 400 til 450 gsm båndene, siden de dekker det meste av året uten en tredje SKU. I praksis bør fyllvekten avgjøres sammen med skallet og målsalgsprisen i stedet for isolert, fordi en tyngre fylling i et tynt skall ganske enkelt gir en tung innsats som fortsatt føles kald.
For en nærmere titt på hvordan lagdelt sengetøy holder varmen gjennom de kaldere månedene, våre notater om hvordan boligtekstiler gir ekstra varme om vinteren gå gjennom lag-for-lag-logikken som forhandlere kan gjenbruke i sine egne kjøpsplaner.
Hypoallergenisk sommerteppe babysafe Funksjon: Designet for varme sommernetter og tropisk klima, gir dette seersucker-dynet eksepsjonell pusteevne og kjølende komfort. Dens unike krøllete tekstur... Se produkt → Lette vekter er der konstruksjonssnarveiene dukker opp først. Et sommerinnlegg på 150 til 200 g/m2 har svært lite fyll for å skjule dårlig quilting, så stingmønsteret og skallhåndfølelsen bærer hele kvalitetsinntrykket i kundens hånd.
Skriv fyllvekten som et område med en toleranse på ikke mer enn pluss eller minus 5 prosent, og bekreft TOG-ekvivalenten i prøvetakingsrapporten.
De fleste returer er ikke forårsaket av fyllingen. De er forårsaket av at fyll slipper ut gjennom skallet, ved at sømmene åpner seg etter første kommersielle vask, eller at quiltingslinjene kollapser slik at innlegget blir en løs pose med fiber i midten og et tomt skall i kantene.
Disse detaljene vises sjelden på et tilbud på én side, og det er nettopp derfor de bør oppføres i den tekniske spesifikasjonen. En leverandør som ikke kan beskrive stingtetthet eller quiltestørrelse skriftlig, vil sannsynligvis tolke disse parameterne annerledes ved hver etterbestilling.
Skall og søm bestemmer holdbarheten: spesifiser stofftype, quiltningsstørrelse, stingtetthet og kantfinish, fordi fyllet bare yter så godt som konstruksjonen som holder det.
Størrelsesfeil er en av de vanligste årsakene til kundeklager, og de er nesten alltid forårsaket av manglende godtgjørelse i stedet for en kuttefeil. Vevde bomullsskall slapper av og krymper litt etter første vask, så eksportvarer kuttes normalt med krympetillegg og aksepteres med en toleranse på ca pluss minus 2 cm. En innsats som er noen centimeter mindre enn dekselet vil alltid se underfylt ut, uansett hvor mye fyll den inneholder.
| Marked | Vanlige innsatsstørrelser (cm) | Neites |
|---|---|---|
| USA | Twin 173 x 218, Full eller Queen 224 x 234, King 264 x 234 | Ofte sitert i tommer; Queen driver volum |
| Storbritannia | Enkeltrom 135 x 200, Dobbeltrom 200 x 200, King 225 x 220, Super King 260 x 220 | TOG-vurderinger mye brukt i detaljhandelen |
| Kontinentale Europa | 135 x 200, 155 x 220, 200 x 200, 240 x 220 | Metrisk størrelse, selges ofte med matchende deksler |
| Australia og New Zealand | Enkeltrom 140 x 210, Queen 210 x 210, King 240 x 210 | Selges lokalt som dyner eller doonas |
| Hotell og gjestfrihet | Queen 203 x 203, King 229 x 229, tilpassede bredder til 260 | Dimensjonert til madrassen pluss drop, ofte med kiler |
| Japan og Korea | 150 x 210, 190 x 210, 200 x 210 | Mindre fotavtrykk, lettere fyll |
For et grossistprogram er den sikre standarden å oppgi tre størrelser og to vekter i stedet for seks størrelser og én vekt, fordi størrelsesfeil er billigere å korrigere på kuttestadiet enn fyllvektsfeil. Gjestfrihetskjøpere vil vanligvis at innsatsen skal sitte litt bredere enn madrassen slik at trekket drapererer over sidene, mens detaljhandelskjøpere har en tendens til å kjøpe innsatsen i samme nominelle størrelse som trekket. Bekreft hvilken logikk som gjelder før prøven kuttes, og noter den i spesifikasjonsarket.
Bli enige om krympegodtgjørelse og en dimensjonstoleranse på pluss eller minus 2 cm på prøvetakingsstadiet, fordi størrelsesklager er flere enn fylleklager i de fleste returdata for detaljhandel.
Når kjøpere flytter fra et handelsselskap til en direkte produsent, blir kostnadsstrukturen vanligvis bedre, men spesifikasjonsbyrden går over på kjøperen. En dyktig dyneinnleggsleverandør bør kunne beskrive sin fyllelinje, sin quiltekapasitet og sin inspeksjonsrutine uten forberedelse, fordi det er de tre områdene hvor bulkbestillinger avviker fra prøver.
Spør hvor mange quiltemaskiner som er i drift, om fylling blåses mekanisk eller for hånd, hvordan skallet slappes av før fylling, og hvor mange stykker linjen kan fullføre per dag. Et årlig kapasitetstall er nyttig for skalering, men den daglige produksjonen til den spesifikke linjen som vil kjøre bestillingen din, er det som bestemmer leveringsdatoen. Kjøpere som legger inn blandede bestillinger på dyneinnlegg, dyner, lakensett og madrassbeskyttere bør også bekrefte om disse kategoriene kjører på samme sted eller på tvers av underleverandører, siden delt produksjon kompliserer inspeksjon og konsolidering av forsendelser.
For spesialtilpassede dyneinnlegg starter minimumsbestillingsmengdene vanligvis rundt 500 til 1000 stykker per størrelse og fargekombinasjon for et OEM-program, og kan falle lavere når en fabrikk allerede lagerfører skallet og fyllet. Produksjonstiden går vanligvis fra 25 til 45 dager etter prøvegodkjenning og deponering, og den lengre enden gjelder dunfyll og trykte skall. Fylling er vanligvis det største enkeltkostnadselementet, etterfulgt av skallstoff, arbeid og pakking, så en prisreduksjon kommer nesten alltid fra en av disse fire varene i stedet for overhead.
Myk dynesett i ren bomull Funksjon Hudvennlig og pustende: Rent bomullsmateriale er mykt og behagelig, bra for å puste og egnet for fuktighet i sensitiv hud. Absorpsjon og persp... Se produkt → Kjøpere som kjører bomullsprogrammer sammen med syntetiske prøver ofte begge deler før de forplikter seg, fordi bomullsinnlegg føles annerledes i hånden og trenger en litt annen stingtetthet for å unngå nålemerker langs quiltelinjene.
En inspeksjon før forsendelse på et akseptabelt kvalitetsnivå på 2,5 for større feil er standard praksis. Kontrollpunktene som betyr mest for dyneinnlegg er fyllfordeling over ansiktet, dimensjonsverifisering på minst tre deler per størrelse, søm- og hjørnesikkerhet, fiberlekkasje under lett slitasje, etikettnøyaktighet og kartongvektkonsistens. Inspeksjon etter at varene er komprimert og pakket gjør det mye vanskeligere å oppdage fyllmigrering, så arranger inspeksjonen før endelig komprimering der tidsplanen tillater det.
En dyneinnleggsprodusent bør vurderes på fyllingsmetode, quiltekapasitet og inspeksjonsrutine, ikke på den årlige kapasiteten alene.
Vedlikeholdsinstruksjoner er en spesifikasjonsartikkel, ikke en ettertanke. Hvitvaskingsmetoden du skriver ut på etiketten avgjør hvilke fyll- og skallkombinasjoner som er akseptable i utgangspunktet, og feilaktige omsorgspåstander er en hyppig årsak til returer i markeder med sterke forbrukerbeskyttelsesregler.
Kommersielle vaskerier vasker ofte ved høyere temperaturer med sterkere kjemi og lengre sykluser. Syntetisk fyll tåler dette mønsteret bedre enn dun, som mister loft raskere og krever mer forsiktig tørking. Gjestfrihetskjøpere bør teste en prøve gjennom den tiltenkte vaskesyklusen før de godkjenner en bulkbestilling, og bør forvente en realistisk levetid målt i vaskesykluser i stedet for i år. Der et hotell driver et vaskeri med høy omsetning, er en vattert syntetisk innsats med tett boksquilting vanligvis den mer økonomiske spesifikasjonen.
Tilpass fyllingen til vaskemiljøet før du skriver pleieetiketten, og test én prøve gjennom den virkelige vaskesyklusen i stedet for en laboratorietilnærming.
En dyneinnsats er et lag fylt med vanlig skall designet for å brukes inne i et avtagbart trekk, mens en dyne normalt har et dekorativt eller trykt skall og brukes som solgt. Innsatsen bærer varmen og sees sjelden; dynen er en del av det synlige sengetøydesignet. Noen markeder bruker begrepene om hverandre, og derfor bør spesifikasjonsark alltid inneholde et referansebilde.
For rom med klimaanlegg som holdes rundt 20 til 22 C, er 300 til 350 g/m2-båndet det vanligste utgangspunktet, med lettere vekter for tropiske egenskaper og tyngre vekter for uoppvarmede rom. Gjestfrihetskjøpere bør bekrefte vaskesyklusen før de fikserer fyllvekten, siden aggressiv vask reduserer loftet over tid.
Ikke nødvendigvis. Over et visst punkt sier trådtall veldig lite om holdbarhet, og et tettvevd 200 til 300 trådteller dunbestandig stoff gir ofte bedre resultater enn et løst vevd høyere antall. Garnkvalitet, vevtetthet og etterbehandling betyr mer enn antallet som er trykt på etiketten.
Levetiden avhenger av fyllingstype, skallkonstruksjon og vaskefrekvens. Syntetiske fyllstoffer som brukes i kommersielle vaskerier har generelt den korteste levetiden, mens godt konstruerte duninnsatser som holdes i hjemmet har en tendens til å holde loftet betydelig lenger. Kjøpere bør definere levetid i vaskesykluser for gjestfrihetsprogrammer og i sesonger for detaljhandelsprogrammer.
Polyester- og mikrofiberinnlegg kan vanligvis maskinvaskes ved 30 til 40 C. Bomullsvatt kan klumpe seg med mindre det er nålestanset eller limt. Dun- og fjærinnlegg kan vaskes, men de trenger lav varme i tørketrommel med tørketrommel for å gjenopprette loftet, og gjentatt våtvask forkorter levetiden.
Tilpassede OEM-programmer starter vanligvis rundt 500 til 1000 stykker per størrelse og farge, og kan være lavere der skallstoffet og fyllet allerede er på lager. Blandede bestillinger på tvers av innlegg, dyner og lakensett tillater noen ganger et lavere antall per vare fordi fabrikken kan konsolidere produksjonsløpene.
Mange etablerte hjemmetekstilprodusenter kjører begge linjene, fordi de to produktene deler quilte- og etterbehandlingsutstyr, men er forskjellige i råvareinnhenting, skallkrav og inspeksjonspunkter. Kjøpere som sammenligner de to bør prøve dem med samme fyllvekt for å se den virkelige forskjellen i loft.
Mål stingtettheten på minst tre stykker per størrelse, sjekk at quilteboksene er jevne over ansiktet, trekk forsiktig i sømmer og hjørner, og bekreft at ingen fylling slipper ut under lett slitasje. Fyllfordeling på tvers av innsatsen er den raskeste indikatoren på om påfyllingslinjen går riktig.
De fleste grossistprogrammer dekker tre til fire størrelser, vanligvis en enkelt eller tvilling, en dobbel eller dronning, en konge og noen ganger en superkonge. Å dekke hver størrelse ved hver fyllvekt multipliserer beholdningen uten å legge til mye gjennomsalg, så det er vanligvis bedre å legge til en ekstra fyllvekt før du legger til en femte størrelse.
Kompresjonspakking reduserer fraktkostnadene, men påvirker loftgjenvinningen, så kompresjonsforholdet bør avtales og testes i stedet for å overlates til pakkelinjen. Innsatser er vanligvis pakket i polyposer eller ikke-vevde poser, deretter kartongert med jevn vekt per kartong og klare fraktmerker. Tillat en gjenopprettingsperiode før detaljvisning når høy kompresjon har blitt brukt.
De fleste dyneinnleggsspørsmål kommer tilbake til én sak: om den skriftlige spesifikasjonen er presis nok til at en annen produksjonsserie kan reprodusere den godkjente prøven.
Hvis du bygger et dyneinnlegg, dyne- eller dyneprogram og sammenligner fabrikker, start med en leverandør som kan beskrive fyllvekter, skallkonstruksjon og inspeksjonsrutine i tall i stedet for adjektiver, og be om et spesifikasjonsark før en pris. Den enkle forespørselen skiller produsenter fra handelsmenn veldig raskt.
Planlegger du en dyneinnlegg eller dyneserie? Produktkategoriene, fabrikkprofil og kontaktvei samles på Nantong Noble International Trade Co., Ltd. , hvor linjene for dyne, quilt, dyne og hotelllin er oppført med fyll-, GSM- og størrelsesdetaljer for kjøpere å sammenligne.
Be om spesifikasjonsarket og inspeksjonsplanen før du ber om prisen, og resten av dyneinnleggsprogrammet blir forutsigbart.